Menenjit Aşısı

Menenjit Belirtileri

Menenjit Tanı ve Tedavisi

Brusella

Menenjit Nasıl Bulaşır

Kimler Menenjite YakalanırMenenjit AşısıMenenjit aşısı, çocukların aşı takviminde tek başına yer almayan, genellikle karma aşılar içinde uygulanan bir aşı türüdür. Günümüzde ise, menenjit aşısı adı altında yeni bir aşının ülkemizde ruhsatı verilmiş olup karma aşılardan ayrı biçimde uygulanmaya başlamıştır. Bu tekli aşı, karma aşılar içerisinde uygulanan menenjit aşısından farklıdır.

Karma aşıları yapılmış, aşı takvimine harfiyen uyulmuş çocuklar, mikrobik nedenli menenjite karşı korunmaktadır. Ancak karma aşılar, menenjitin başka bir türü olan 'Meningokok Menenjiti' mikroplarına karşı koruma sağlayamamaktadır. Meningokok, son derece ağır seyreden, oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Vakaların %20'sinde ölüm görülebilmektedir. Meningokok, 5 yaşın altı ile 15 ile 20 yaşlar arasındakilerde daha sık görülmektedir. İnsanların toplu olarak yaşadığı yaşadığı yaşadığı yerlerde; Kışlalarda, kamplarda, yurtlarda ve ya Hac kafilelerinde bulaşma riski artmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi sorunu olan (HIV vs.) insanların bu mikroba karşı hemen aşılanması gerekmektedir. Enfeksiyonun sık görüldüğü ülkelere (Afrika, Hindistan vs.) seyahat etmesi gereken insanların da aşılanmaları büyük önem arz eder.

Menenjit Aşısı
Aşı Yeni Bir Ürün mü?

Kullanılacak aşının adı "Menactra" olup, ilk çıkış tarihi 2006'dır. Aşının uygulanabilirlik ruhsatı, ülkemizde 2013 yılında verildiğinden dolayı, yeni bir aşıymış gibi algılanmaktadır. Bugüne kadar 60 milyona yakın doz kullanılmıştır.

Menenjit Aşısı Kimlere Uygulanabilir?

Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş ve bu ağır hastalığa en açık konumda olanlar ise bebeklerdir. Aşının, bebeklere de uygulanması mümkündür. 9-  23 aylık bebeklerde, 3 ay ara ile 2 kez uygulanmakta; 2-11 yaş arasında ise bir kez uygulanmaktadır. Genç ve erişkinler için tekrar dozu üzerine çalışmalar devam etmektedir. Aşının koruyuculuğu %90-100 arasında seyretmekte, yani son derece iyi bir koruma sağlamaktadır. 

Yan Etkileri Nelerdir?

Menenjit Aşısının olası yan etkileri ise, aşı uygulanan noktada hassasiyet ve kızarıklık, iştah kaybı, halsizlik gibi etkileri olabilir. Aşının yan etkilerinin şiddetlenmemesi için, karma aşılar ile beraber yaptırılmaması önerilmektedir.

Aşı, Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Aşının uygulanmaması gereken durumlar ise aşağıdaki gibidir.
  • Aşı yapılacak kişinin, aşı içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjisi varsa,
  • Enjektörde bulunan latekse karşı alerjisi varsa,
  • Kişi, bağışıklık sistemini oldukça zayıflatabilecek ve ya yüksek ateşli bir hastalık geçiriyorsa,
  • Kişinin hastalık geçmişinde Guillain-Barre Sendromu (GBS) adında sinirsel bir hastalığı mevcutsa, aşı uygulanamamaktadır.

Meningokok Menenjiti, nadir görülse de, oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Aşı yaptırıp yaptırmama kararını doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
    
      


Menenjit Aşısı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

3 Yorum Yapılmış "Menenjit Aşısı"

mevlude

Merhaba kizim 4 yasina girdi arti tüp bebek oldu asi için hic sağlıklı seyler okumadim karar veremiyoruz kim doğru söylüyor bilmiyoruz para icin cocuklarimiz tehlikedemi allahım kimseyi evladı ile terbiye etmesin eksikliğini göstermesin amin

23.03.2014

Yasemin erdem

Merhaba
Benim doktorum 13 aylımbebeğim için bir kere nimenrix diye bir aşıyı yapıcaz dedi. Menenjit aşısı menecra mı nimenrix mi

22.02.2014

Usare

evet çocukluk da başlar aşılar

22.02.2014


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Menenjit, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014